Головна Душеспасительні читання 14 листопада — Безсрібники та чудотворці Косьма і Даміан та матір їхня преподобна Феодотія

14 листопада — Безсрібники та чудотворці Косьма і Даміан та матір їхня преподобна Феодотія

написано Andrey
181 переглядів

Святі Косма і Даміан були братами, які жили в Малій Азії – в Асії. Церковний переказ зберіг приблизний час їхнього життя – близько IV століття. Батько, язичник, рано помер, і мати виховала дітей у благочесті та любові до Господа. Коли Косма і Даміан виросли, вони стали осягати науку лікування. З благословення Божого брати володіли даром зцілень і чудотворення. Вони переходили з міста в місто, подаючи всім здоров’я безоплатно, дотримуючись заповіді Ісуса Христа “Задарма отримали, задарма давайте”. За це Свята Церква шанує святих безсрібниками.

Разом брати трудилися, разом молилися, разом дали обітницю все робити безкорисливо. Одного разу захворіла якась жінка, на ім’я Палладія. Коли вона звернулася до святих лікарів, то вилікувалася в одну мить. Брати не погоджувалися взяти плату за це, як їх не вмовляла зраділа жінка. Тоді вона, прийшовши до Даміана потайки, упросила його взяти в дар три яйця в ім’я Святої Трійці. Святий поступився її проханням. Однак, коли про це дізнався Косма, він засмутився і велів після смерті поховати окремо тіла його і брата. Наступної ночі уві сні він побачив Ісуса Христа, Який дорікнув йому: “Для чого ти сумуєш заради взятих трьох яєць? Вони взяті не заради винагороди, але заради клятви жінки в Моє ім’я…” Це явище втішило Косму, однак він змовчав про нього. Через деякий час святий преставився. Коли Господь покликав і Даміана, люди не знали, як їх поховати. І сталося диво. До процесії наблизився колись зцілений братами верблюд, який заговорив людським голосом: “Люди Божі, що багато насолодилися знамень і чудес від святих Косьми й Даміана, я прийшов до вас розповісти таємницю Косьми, щоб не розлучати їх один від одного, але разом покласти їх”. Радість просяяла на обличчях людей. Вони восславили Господа і поховали святих в одній раці в місці Фереман.
Преподобна Феодотія Асійська – мати святих безсрібників і чудотворців Косми і Даміана Асійських. Рано овдовівши, вона багато уваги і сил приділяла вихованню дітей. Свята Феодотія до кінця днів залишалася вдовою і бездоганно виконувала християнський закон: знехтувавши всі радощі життя, вона дбала тільки про те, щоб догодити Господу. Вона була саме такою вдовицею, яких вихваляє апостол Павло: справжня вдовиця усамітнена, сподівається на Бога, і перебуває в молитвах і благаннях день і ніч (1Тим. 5:5). За це Свята Церква назвала Феодотію преподобною і шанує її разом з її святими чадами Космою і Даміаном.

Безліч чудес сталося на могилі цих дивовижних угодників Божих. На Русі здавна Косму і Даміана шанували як цілителів і покровителів дітей.

0 коментарів
0

You may also like