Головна Події церковного життя 24 листопада — Преподобний Феодор Студит

24 листопада — Преподобний Феодор Студит

написано Andrey
91 переглядів

Народився 758 р. у Константинополі та здобув широку й різнобічну освіту. Глибоко вивчивши Св. Писання, святий Феодор успішно протистояв єретикам-іконоборцям у диспутах про православну віру. Прийнявши чернецтво, трудився в влаштованій його дядьком Платоном обителі Сакудіон (недалеко від гори Олімп у Віфінії), в якій пізніше став настоятелем, подаючи своїм життям високий приклад чесноти. У 796 р. за ревність про зберігання церковних правил і викриття беззаконня імператора Костянтина VI Багрянородного після жорстоких мук був засланий в ув’язнення в м. Солунь.

За царювання імператриці Ірини преподобний був повернутий із заслання і отримав в управління запустілий Студійський монастир. Скоро в обителі зібралося до тисячі ченців. Для управління монастирем преподобний Феодор склав гуртожитковий статут чернечого життя, що дістав назву Студійського, а блаженний настоятель – найменування Студита (бл. 1065 р. цей статут прийняв преподобний Феодосій у Печерському монастирі й звідси поширився всіма руськими обителями). Перу преподобного також належить чимало корисних для душі книжок, похвальні слова на Господні та Богородичні свята, багато канонів і трипеснців.

За імператорів Никифора I (802-811 рр.) і Лева Вірменина (813-820 рр.) св. Феодор багато постраждав за іконошанування і зазнав ув’язнення спочатку в Іллірії, у фортеці Метопа, а потім в Анатолії, в Боніті. Після смерті Лева Вірменина преподобний Феодор, звільнений з ув’язнення, оселився в м. Херсонесі (Віфінія).

Незважаючи на важку недугу, він щодня звершував Божественну літургію і повчав братію. Тут він мирно помер у 826 р. Того ж часу преподобному Іларіону Далматському (пам’ять 6/19 червня) була відкрита Господом блаженна кончина угодника Божого. Він побачив, як засяяло світло небесне, почувся ангельський спів і голос: “Це душа преподобного Феодора, який постраждав навіть до крові за святі ікони, відходить до Господа”.

У 845 р. мощі преподобного Феодора було перенесено в Студійський монастир. Його брат, преподобний Іосиф, єпископ Солунський, теж постраждав від іконоборців і помер у 830 р. у Студійському монастирі, де спочивають і мощі його.

Преподобний Феодор як за життя, так і після смерті здійснив багато чудес. Ті, хто закликав ім’я його, позбавлялися від пожеж, від нападу диких звірів, отримували зцілення недуг.

0 коментарів
0

You may also like